Знижки тижня

Що таке POS система?

Що таке POS система. Обладнання робочого місця касира. Гід по POS-обладнанню №1

POS-обладнання потрібне для автоматизації робочого місця касира. Вони скорочують час на обслуговування клієнтів, допомагають уникнути помилок під час розрахунків з покупцем і забезпечують ефективний товарооблік у магазині.

Про те, що собою являють ці системи, які бувають і як, серед усього різноманіття рішень, вибрати потрібну модель - читайте в нашій статті.

Що таке POS-система і де застосовується

Абревіатура POS розшифровується, як "Point of Sales", тобто "точка продажів", касова зона. Відповідно, POS-система – це комплекс пристроїв і програм, які використовуються для роботи на касі.

До будь-якої POS-системи входять комп'ютер, дисплей, засіб введення інформації, апарат для друку чеків і касове програмне забезпечення. Завдяки продуманому компонуванню, готова система не займає багато місця, а всіма її інструментами зручно користуватися. До інших переваг комплексного рішення відносять:

  • швидку заміну несправного компонента і простий апгрейд;
  • можливість обліку робочого часу касира, відстеження продажів і залишків товару;
  • маркетингові можливості.

POS-системи застосовуються не тільки в супер- або гіпермаркетах. У невеликих магазинах, у кафе, ресторанах, кінотеатрах, ігрових клубах, готелях, на підприємствах побутових послуг вони також затребувані. Для точок з невисокою прохідністю доступні відносно недорогі моделі. Там, де наплив клієнтів високий, краще вибрати більш функціональні та продуктивні рішення.

Які бувають POS-системи

Іноді касова система продається вже готовим до роботи комплектом. Або її потрібно зібрати самостійно. Самостійна збірка дає більшу гнучкість у виборі обладнання під конкретні завдання, але треба бути впевненим, що компоненти підійдуть один до одного. Найкраще вибирати пристрої одного виробника.

Також POS-системи розрізняються за типом виконання:

  • є рішення, де комп'ютер і монітор – це два окремі пристрої;
  • в інших вони об'єднані в одному корпусі (так званий POS-термінал).

Термінологічна плутанина

Поняття POS-термінал може застосовуватися до різних пристроїв:

  • моноблока із сенсорним дисплеєм;
  • кіоску, в якому об'єднано одразу кілька компонентів системи, включно зі сканером штрихкодів і апаратом для друку чеків;
  • терміналу еквайрингу (пін-паду) для безготівкової оплати.

Найчастіше під терміном POS-термінал розуміють саме касовий ПК з дисплеєм. До такого пристрою підключаються всі інші компоненти POS-системи.

Головні компоненти POS-системи

POS-комп'ютер

Центр управління касовою системою. Має компактні розміри і, як правило, побудований на енергоефективних процесорах Intel лінійки Atom або Celeron. Зустрічаються і більш продуктивні моделі – з Intel Core i3 і навіть Core i5. При компонуванні без вентилятора (пасивне охолодження) POS-комп'ютер працює практично безшумно. Розмір оперативної пам'яті у нього – від 2 до 8 ГБ, ємність жорсткого диска або твердотільного накопичувача – від 32 до 500 ГБ. За необхідності можна провести апгрейд: збільшити обсяг оперативної пам'яті або встановити більш швидкий і місткий накопичувач.

Важливим параметром для POS-комп'ютерів є кількість інтерфейсів підключення. Чим більше тут портів USB, RS-232, Ethernet, тим більше периферійних пристроїв у майбутній POS-системі може бути задіяно. Бездротове підключення підтримується, але моделей з адаптером Wi-Fi або Bluetooth на ринку небагато.

Поставляються комп'ютери для касових систем у модифікаціях з операційною системою і без такої. Як попередньо встановлена ОС йде "заточена" під спеціалізовані операції Windows 10 IoT (є ПК на Windows 7), або дистрибутив Linux.

POS-монітор

Використовується для наочного виведення інформації з POS-комп'ютера і управління POS-системою. Має невеликі розміри (діагональ від 6,5 до 17 дюймів) і невисоку роздільну здатність. Для економії місця на касі може бути виконаний у "квадратному" форм-факторі – зі співвідношенням сторін 4:3.

Сьогодні POS-монітори випускають із сенсорними та несенсорними РК-дисплеями. Сенсорні дисплеї виробляються за резистивною або ємнісною технологією.

Резистивний екран підтримує натискання будь-яким предметом, по суті, будучи аналогом фізичної клавіатури. Таке рішення більше підходить для кафе і ресторанів, де офіціанти під час роботи з касою часто використовують пластикову карту.

Дисплеї з ємнісною матрицею розпізнають торкання пальців, зокрема одночасне натискання в декількох точках (мультитач). Це гарантує більш зручне і швидке введення інформації, ніж на резистивному екрані, але вимагає, щоб інтерфейс програмного забезпечення складався з досить великих елементів. Для точкового натискання ємнісним дисплеям потрібен спеціальний стилус.

Зазначимо, що в торговельних підприємствах з високою прохідністю POS-системи з сенсорним дисплеєм краще доповнити фізичною клавіатурою. Так обслуговування покупців буде проводитися набагато швидше.

POS-термінали

Касові комп'ютери з вбудованим дисплеєм займають менше місця, ніж обидва пристрої окремо, та й виглядають часом естетичніше. При цьому, вони мають порівнянну кількість інтерфейсів для підключення периферійних пристроїв.

Багато моделей дають змогу розширити обсяг оперативної та постійної пам'яті, встановити модулі бездротового зв'язку, підключити додатковий монітор для покупця. «Мінусом» терміналу виявляється неможливість швидкої заміни вбудованого дисплея – доведеться розбирати весь моноблок.

До речі, екран у POS-терміналів сенсорний. Стандартний розмір – 15-15,6", а роздільна здатність – 1024x768 пікселів. Нові моделі часто обладнані матрицею Full HD.

Поряд з великими моноблоковими рішеннями, випускають компактні POS-термінали. У них яскравий екран діагоналлю 11,6", велика кількість всіляких інтерфейсів підключення, до 8 ГБ оперативної пам'яті і до 128 постійної. Незважаючи на невеликий розмір, термінали підтримують установку додаткового SDD, а у випадку з моделлю PayTor – ще й модулів ОЗП. Функціонують пристрої на процесорах Intel Celeron під управлінням Windows 10 IoT або ОС на базі Linux.

Компактні POS-термінали – гарний вибір для кафе, готелів або магазинів "біля дому", де потік клієнтів, хоч і невисокий, але постійний. На випадок відключення електроенергії термінали обладнані акумуляторами.

Моноблоки звичного розміру використовуються в супермаркетах, ресторанах, фітнес-центрах, багатозальних кінотеатрах. Іноді їхній вибір визначений естетичними міркуваннями.

POS-клавіатура

Від звичайної відрізняється тим, що практично всі клавіші тут не мають заздалегідь заданих функцій, і користувач може запрограмувати їх на виконання конкретних дій: продублювати позицію, пробити чек, застосувати знижку. За цю властивість POS-клавіатури часто називають "програмованими".

Кількість клавіш на POS-клавіатурі, їх розташування і форма варіюються залежно від конкретної моделі. Деякі клавіатури забезпечені рідером магнітних карт і фізичним ключем розмежованого доступу.

Фіскальний реєстратор (ФР)

Виконує функції касового апарату, тобто – друкує чеки, оформляє повернення, відсилає покупцеві електронну версію фіскального документа.

Обирати фіскальні реєстратори слід зі специфіки бізнесу. На АЗС, у супермаркетах, у ресторанах фаст-фуду – скрізь,  де важлива швидкість роботи та надійність техніки – підійдуть стаціонарні ФР зі швидким модулем друку.

Інший значущий аспект – ширина чекової стрічки. На широких носіях - 80 мм – простіше надрукувати додаткову інформацію (напис "Спасибі за покупку", рекламну пропозицію), тоді як стрічки на 57/58 мм обійдуться дешевше.

Деякі POS-системи поставляються з ФР, де вже є фіскальний накопичувач. Тут варто звернути увагу на період дії накопичувача – 15 місяців або 36. Також врахуйте підтримуваний формат фіскальних документів (ФФД).

Ще раз про POS-термінали

Фіскальний накопичувач може бути інтегрований у POS-термінал і в цьому випадку називається фіскальною пам'яттю терміналу. Докуповувати новий реєстратор не потрібно. Для друку чеків достатньо спеціалізованого принтера (дивись нижче), який входить до комплекту терміналу або купується окремо.

З погляду податкової служби, між POS-терміналом з фіскальною пам'яттю і POS-системою з ФР є суттєва різниця. Як і будь-яке касове обладнання, їх перед початком роботи необхідно зареєструвати. Але термінал з фіскальною пам'яттю реєструється як єдиний програмно-апаратний комплекс – разом з усіма комплектними пристроями і ПЗ, а ось з POS-системи реєстрації підлягає тільки ФР.

Важливо: У технічній документації виробники рідко вказують, що та чи інша модифікація POS-терміналу має фіскальну пам'ять. Цю інформацію краще уточнити у наших співробітників.

Додаткові компоненти POS-системи

Сканер штрих-кодів

Спрощує додавання товару в чек. Оскільки дедалі більше товарів маркуються кодами Data Matrix із системи "Чесний знак", краще обрати 2D-сканер, здатний розрізняти таке маркування. Для маленьких магазинів оптимальні ручні або компактні стаціонарні моделі, у супермаркетах використовують вбудовані сканери. Часто вбудований сканер на POS-системі доповнюють ручним для зручності зчитування маркування з великогабаритних предметів або, навпаки, розпізнавання дрібних або погано читабельних ШК.

Пін-пад

Так називають термінали для оплати банківськими картами і смартфонами. Під час вибору зверніть увагу на умови з еквайрингу (обробки транзакцій).

Грошова скринька

Скринька, що замикається, для готівки. Моделі розрізняються кількістю відсіків для купюр і монет, а також конструкцією замка. У грошових скриньках з електронним замком відкриття відбувається автоматично при пробитті чека. Механічні ящики касиру доводиться відкривати самостійно.

Принтери чеків

Недорогі пристрої, функціонал яких зводиться до одного – друкувати чеки. Не дають змоги встановити фіскальний накопичувач (чим відрізняються від реєстратора) і застосовуються тільки з тими POS-терміналами, де є фіскальна пам'ять.

Дисплей покупця

Додатковий екран на зворотному боці каси, що показує актуальну для покупця інформацію: найменування товару, кількість, вага, вартість. Є дуже компактні моделі (Posiflex PD-2800B), де на екрані відображається тільки 2 рядки по 20 символів кожен. Інші рішення – повноцінний монітор з діагоналлю 7-16 дюймів (АТОЛ PD-7000, SM16). Сюди, крім даних про покупку, написів "Ласкаво просимо" і "Спасибі", часто виводиться реклама.

Ваги

POS-системи у великих магазинах доцільно доповнити вбудованими вагами. У магазинах невеликого формату на касі встановлюють більш звичні торгові ваги.

Рідер магнітних карт

Зчитувачі карток із магнітною смугою – англ. MSR, Magnetic Stripe Card Reader - використовуються переважно для контролю доступу. Залежно від моделі, ці пристрої можуть розпізнавати дані з двох або трьох магнітних доріжок на карті. Встановлюють рідери на POS-термінал або монітор.

Замовлення POS-системи

Базові рекомендації щодо вибору касових систем зрозумілі. Тут треба врахувати:

  • Які товари або послуги "проходять" через касу;
  • Кількість торгових операцій на день;
  • Можливість безготівкових розрахунків;
  • Специфіку приміщення, в якому встановлено POS-обладнання;
  • Потребу в рекламних і маркетингових кампаніях;
  • Інтеграцію з касами в інших точках і обмін даними з бухгалтерською програмою.

Не пропустіть шанс зробити свій бізнес більш успішним і ефективним за допомогою POS-систем. Для оформлення замовлення та отримання детальної консультації – зателефонуйте нам, напишіть на info@kanctorg.kiev.ua або просто залиште заявку на зворотний дзвінок. Наші фахівці готові відповісти на всі Ваші запитання і допоможуть підібрати ідеальне рішення, що відповідає Вашим потребам.