Знижки тижня

Де та яку купити плівку для ламінування документів

Де та яку купити плівку для ламінування документів

Як забезпечити збереження важливих документів, затребуваних паперових матеріалів від розтріпування, бруду та води? Відповідь лежить на поверхні – звісно ж, заламінувати. Але ще до вибору ламінатора варто визначиться плівкою, оскільки саме вона визначає рівень захисту від негативних впливів на папір.


Які бувають плівки для ламінування

  • Рулонні – випускають у рулонах різної ширини та довжини намотування. В основному використовуються в поліграфії, проектних інститутах для обробки широкоформатних документів, а також при великих обсягах ламінування на спеціальних рулонних ламінаторах.
  • Пакетні – дві плівки певного формату, склеєні між собою по одній стороні. Тобто, пакетна плівка – це вже готова «кишеня», в яку потрібно лише вкласти документ і пропустити його через притискні вали ламінатора. Пакети призначені для двостороннього захисту. Такий вид – найпоширеніший у повсякденному житті офісів, що не спеціалізуються на поліграфічних послугах.

Чи залежить вибір плівки від способу ламінування

Методи ламінації також визначають вимоги до витратних матеріалів:

  • Для гарячого ламінування – в основному, на ринку постполіграфічного обладнання та розхідників, до нього зустрічається саме такий тип плівок. Клейовий шар EVA плавиться за рахунок нагрівання та надійно фіксує папір із захисною плівкою. Відрізняється низькою ціною та широким різноманіттям форматів, структур, товщин.
  • Для холодного ламінування – характеризується спеціальним клейовим шаром, який працює від притискної сили валів. Такий спосіб ламінації використовується рідко – у тих випадках, коли гаряче ламінування просто неможливе (для архівних історичних документів, старовинних фото та ін. паперових носіїв інформації, які не можна нагрівати).

Далі докладно розглянемо характеристики та особливості вибору найпопулярніших та затребуваних у своїй галузі витратних матеріалів – пакетних плівок для гарячого ламінування.

З чого ж зроблена ламінована плівка

Плівка для ламінації паперових документів є 2 або 3-шаровим матеріалом:

  1. PET – зовнішній шар поліестеру з високою температурою плавлення (порядку 250° С), що визначає жорсткість та стійкість до механічних пошкоджень.
  2. EVA – внутрішній шар полімерного клею з температурою плавлення близько 75° С. При нагріванні розплавляється та забезпечує зчеплення плівкового шару з документом.
  3. LDPE – проміжний полімерний шар між PET та EVA. Буває не у всіх плівках. Призначений для всмоктування надлишків клею при ламінації (що зберігає чистими вали ламінатора та продовжує термін його служби).

Види плівок для ламінації

Верхній шар PET визначає зовнішній вигляд плівки:

  • Глянець. Глянцеві плівки посилюють контрастність кольору, бликують на сонці, відрізняються меншою вартістю. Найчастіше використовується для зображень.
  • Мат. На матових плівках не залишаються видимі відбитки пальців, не буває відблисків. Найчастіше використовуються для текстових документів.

Яка плівка для ламінування для чого підходить

Товщина плівки – це сума товщин кожного з 2 (3) шарів: PET+EVA (+LDPE). Оскільки ламінаційний пакет складається з двох плівок, то варто сказати, що під товщиною плівки стандартно мається на увазі товщина лише одного шару пакета. Найчастіше на упаковці прописують так: 2х75 мкм або 2х100 мкм та ін.

Щоб вибрати потрібну щільність плівки ламінації, враховуйте 2 параметри:

  1. Характеристики (можливості) Вашого ламінатора. Якщо апарат розрахований на товщину до 125 мікрон, то намагатися потоваришувати його з товстішими плівками (150, 175, 200 мікрон) марно. Малопотужний ламінатор просто не розплавить належним чином клейовий шар EVA і документ не заламінується.
  2. Цілі ламінування. Професійні ламінатори розраховані на кілька типів плівок. У характеристиках вказується максимально допустима товщина або діапазон від мінімального до максимального значення, на яке розрахована машинка, що ламінує. У цьому випадку Ви можете орієнтуватися тільки на потрібний результат і вибрати абсолютно будь-яку плівку, товщина якої потрапляє в робочий діапазон ламінатора.

Виробники пропонують купити плівку завтовшки від 75 до 250 мкм:

  • 75-80 мкм – тонка плівочка, що створює мінімальний рівень захисту документів від вологи та пилу.
  • 100 мкм – покращений захист. Підходить для ламінування грамот, інструкцій та інших нерегулярних документів.
  • 125 мкм – крім захисту від вологи та забруднень забезпечує початковий рівень стійкості до механічних пошкоджень. Знаходить застосування для обробки роздавального матеріалу учням, грамот, бейджів, візиток та ін.
  • 150-175 мкм – до усього ще й підвищує жорсткість документів.
  • 200-250 мкм – надійно захищає від вологих та механічних впливів, забезпечує підвищену жорсткість. Може бути використана для ламінації паперових матеріалів, що перебувають у частому користуванні: меню в кафе, перепусток та ін.

Як вибрати потрібний розмір

Формат захисного шару при пакетному ламінуванні визначається розміром документа, що обробляється. Для запаювання краю плівки повинні виступати з кожної сторони по 2-4 мм (тобто довжина та ширина пакета повинні бути на 4-5 мм більші за відповідні параметри документа).

У параметрах виробник показує розмір самої плівки або формат (А6, А5, А4, А3) паперів, що ламінуються.

Для документа нестандартного розміру варто обрати плівку найближчого більшого формату, заламінувати документ і після обрізати зайве. Відрізати плівку до ламінування не можна, оскільки розплавлений клей у разі потрапить на притискні вали.

Новинки та нестандартні рішення витратних матеріалів для ламінатора

Звісно, не можна обмежити вибір покупця лише універсальними рішеннями. Спостерігаючи за потребами споживача, виробники розробляють та пропонують свої специфічні новинки:

  • Для двостороннього ламінування з різними поверхнями: 1 сторона – глянець, 2-а – мат. Потрібна для текстово-графічних документів.
  • З самоклеючим шаром: заламінували документ, зняли захисний шар і приклеїли на стіну, стіл та ін.
  • З додатковим УФ-захистом: за рахунок спеціальних добавок у складі перешкоджають вигоранню зображення.
  • Текстурні: під «льон», «зерно» та ін.
  • З перфорованим (як файл) краєм. Відмінний варіант для документів, які потім зберігатимуться в папках-швидкозшивачах.
  • Time Capsul – своєрідний "вакуумний пакет". Відмінна риса – плівка не приклеюється до документа, а лише спаюється по краях, забезпечуючи збереження вмісту. Розроблено для зберігання важливих архівних документів.

Модули для Opencart